Hamilelikte veya sonrasında neden hemoroid başlar? Hamilelikte hemoroid için ne yapılabilir? Hemoroid doğuma engel teşkil eder mi? Bunun gibi birçok sorunuzun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelikte hemoroid, makatta damarların şişmesi sonucu oluşur ve bu dönemde oldukça yaygın görülebilmektedir. Genellikle bebeğin büyümesine paralel olarak büyüyen rahmin baskı uygulamasıyla gebeliğin 3. ayı gibi hemoroid başlayıp 6. ayı itibariyle rahatsızlık hissi oluşur ve gebelik ilerledikçe de ağrı artabilir. Hemoroid belirtileri, hemoroid evreleri ve hemoroid tedavisi hakkında bilgiler için tıklayabilirsiniz.

hamilelikte hemoroid

Hamilelikte hemoroid oluşmasının birçok sebebi vardır:

 • Progesteron hormonu düz kaslar üzerinde gevşetici etkiye sahiptir. Bu nedenle damarlarda büyüme daha kolay olur.
 • Bebek büyüyüp geliştikçe karın içi basınç artar. Hemoroide sebep olan en temel nedenlerden biri karın içi basıncın artmasıdır.
 • Rahim büyüdükçe kan akışı hızlanır ve toplardamar üzerindeki basıncı artar. Toplardamar üzerindeki basınç da hemoroide neden olur.
 • Hamilelik döneminde kullanılan demir ilaçları kabızlığa neden olabilir. Kabızlık sorunu hemoroide sebep olan en önemli etkenlerdendir.

Hamilelikte Hemoroid Nasıl Önlenebilir?

Hamilelikte hemoroid problemini önlemenin en iyi yolu kabızlığı önlemektir. Çünkü tuvalete zor çıkmak veya hiç çıkamamak basuru kötüleştiren bir durumdur. Dışkı yumuşatıcı ilaçları kullanmadan önce hamilelikte hemoroid hastalığından korunma yollarına dikkat ederek tedbir alabilirsiniz:

 • Günde en az 2 litre su için
 • Kızartma, yüksek yağ içeren süt ürünleri, işlenmiş paketli gıdalar ve hazır yiyecekleri tüketmemeye dikkat edin
 • Meyve, sebze ve tam buğday ekmeği gibi lif bakımından zengin besinlerle beslenin.
 • Fazla oturmaktan veya fazla ayakta kalmaktan kaçının.
 • Dinlenirken veya uyurken sol tarafa yatın. Sol tarafa yatmak hemoroit oluşumunu engeller.
 • Kahve, çay ve kola gibi kafeinli içeceklerden uzak durun.
 • Kuru meyve tüketerek kabızlığı engelleyin.
 • Kegel egzersizi yapmaya başlayabilirsiniz. Kegel egzersizi sayesinde pelvis bölgesindeki kasları güçlendirerek hemoroid, idrar kaçırma gibi sorunların önüne geçebilirsiniz.

Hamilelikte hemoroid

Hamilelikte Hemoroid Tedavisi Nasıldır ve Ne İyi Gelir?

Hamilelikte hemoroid tedavisi mümkün oldukça doğal yöntemler ile yapılır. Dışkı yumuşatan ilaçlar, ağrı kesiciler, hemoroit kremleri, fitil veya pomadlar hemoroidin neden olduğu semptomlara iyi gelebilir. Ancak hamilelikte ilaç kullanımı riskli olduğundan mutlaka doktor gözetiminde ilaç kullanmanız gerekir. Hemoroide iyi gelen ilaçsız tedavi yöntemleri de vardır. Bunlar;

 • Mümkün oldukça basur olan bölge fazla ıkınma ile zorlanmamalıdır.
 • Makat bölgesinin hijyenine önem verilmelidir. Her tuvaletten sonra makat bölgesi iyice yıkanmalıdır.
 • 20 dakikalık ılık su banyosu basura iyi gelir. Kaşıntıyı azaltır, ağrıyı hafifletir.
 • Uzun süre sert zeminde oturmak basuru kötüleştirebilir. Çalışan hamile kadınlar basur minderi alarak kendilerini rahatlatabilirler.

Tüm bunların yanında %100 bitkisel ve hiçbir yan etkisi olmayan Hemothol Sprey ile hemoroidden kurtulabilirsiniz. Bozulan makat bölgesi damarlarını yeniden düzenleyerek kalıcı iyileşme sağlayacaktır.

Peki hamilelikte hemoroid normal doğuma engel olur mu? Hayır, basur sadece hamile kadınları zora sokan bir rahatsızlıktır. Yani merak etmeyin, basurdan dolayı bebeğiniz hiçbir zarar görmez.

Doğum konusuna gelirsek; hemoroidin şiddetine göre doğum şekline karar verilir. Eğer hemoroidin boyutu büyük ve içi kan pıhtısı ile doluysa doktorunuz sizin sağlığınızı korumak için sezaryen doğum kararı alabilir. Ancak hemoroidin boyutu ve durumu riskli değilse normal doğum yapılabilir.

Doğum Sonrası Hemoroid Neden Görülür?

hamilelikte hemoroid

Özellikle normal doğum sonrası kadınlarda hemoroit oldukça sık görülen bir durumdur. Doğum esnasında ıkınma damalardaki basıncı daha da artırdığından makat bölgesinde basur oluşabilir. Ayrıca doğumdan sonra kadınlarda dikiş acısı korkusu gelişebilir. Bu da tuvalete çıkmayı engeller ve tuvalet ihtiyacını erteledikçe kabızlık problemi oluşur. Doğumdan sonra bağırsak ve mide hareketleri yavaşlaması ve anne adayının beslenme düzeninin bozulması da kabızlık yapabilir. Sonuçta da hemoroid görülebilir.

Hamilelikte hemoroid hastalığından korunmak için dikkat ettiğiniz kurallara doğum sonrasında da uyarsanız bu problemle karşı karşıya gelme riskini azaltabilirsiniz.

Peki Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız?

Hemoroit kanaması, baş dönmesi, halsizlik ve aşırı ağrı varsa hamile kadınlar direkt olarak doktora başvurmalıdır. Çünkü hemoroit kanaması hamile kadında demir eksikliğine yol açabilir. Anne adayında oluşan eksiklikte doğrudan bebeğin sağlığını etkileyebilir.

Hemoroitler doğumdan sonra iyileşme eğilimindedir. Ancak doğum sonrası basur sorunu hala devam ediyorsa doktora tekrar gitmeniz sıkıntılarınızı azaltmak için doğru bir karar olacaktır.

Evet, hamilelikte hemoroid konulu yazımızın sonuna geldik. Umarız faydası olmuştur J