Hemoroid evreleri nelerdir? Kaçıncı evreden itibaren operasyon gereklidir? Hemoroid evreleri neye göre ayrılır? Bu yazımızda bu tip sorulara cevap vermeye çalıştık.

Daha önceki hemoroid nedir? isimli yazımızda anlattığımız üzere iç ve dış olmak üzere 2 tip hemoroid bulunmaktadır. Dış hemoroidler hassas ciltle kaplıdırlar ve anüse yakın yerleşim gösterirler ve genellikle tromboze (pıhtı formu) olmadıkça ağrı yapmazlar. İç hemoroidler ise anal kanala daha yakın kısımdadır. İç hemoroidleriniz olsa da hiç bir şikayete neden olmayabilir. Belirti verirse, en sık ağrısız rektal kanama şeklinde kendini gösterir. Bunun dışında kaşıntı, ağrı-makatta dolgunluk hissi veya gayta yapma esnasında dışarı doku sarkması şeklinde hissedilebilir.

İç hemoroid evreleri 4’e ayrılır:

            1.Evre Hemoroidler

Genellikle kanar ama anal kanaldan dışarı sarkmaz.

hemoroid evreleri 1

         2.Evre Hemoroidler

Ikınma veya gayta yapma esnasında anal kanaldan sarksa da kendiliğinden eski pozisyonuna çıkar.

hemoroid evreleri 2

         3.Evre Hemoroidler

Kendiliğinden veya ıkınma ile anal kanaldan dışarı sarkar ve eski pozisyonuna ancak parmak yardımı gerektirir.

hemoroid evreleri 3

         4.Evre Hemoroidler

Kronik olarak sarkmış ve eski pozisyonuna parmakla itilerek getirilemeyen hemoroidlerdir.

hemoroid evreleri 4

Evre 1 ve evre 2 durumlarda genellikle ıkınmadan kaçınma, kabızlık durumunda bol lif+su tüketilmesi, gerekirse gayta yumuşatıcılar, sıcak oturma banyosu, ağrı ve kaşıntıyı giderici steroid içeren kremler önerilir. Bu tedbirlere rağmen şikayetler tekrarlayabilir veya geçmeyebilir. Bu durumda hemoroidinizin evresine bağlı olarak bir Gastroenteroloji uzmanı tarafından ameliyatsız endoskopik yöntemler uygulanabilir. Ancak ileri hemoroid evreleri veya bu endoskopik tedavilere yanıtsız durumda cerrahi gerekebilir.

Sarı kantoron özlü %100 bitkisel Hemothol Sprey ile endoskopik işleme veya cerrahi operasyona gerek duyulmadan tüm hemoroid şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Hemoroid evreleri yazımızın sonuna geldik. Daha fazla bilgi için diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.