Hemoroid Nedir? Hemoroide neler neden olur? Hemoroidin belirtileri nelerdir? Nasıl bir tedavi süreci izlenir? Tekrarlanır mı? İç hemoroid, dış hemoroid ayrımı nasıl yapılır? Tüm bunları sizin için cevaplamaya çalıştık.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid sağlıklı her insanın doğal olarak sahip olduğu, rektumun ve anüsün en alt kısmında, anal kanalın sonunda bulunan genişlemiş damar ağlarının oluşturduğu yapıdır.

hemoroid nedir

İç ve dış hemoroidler olmak üzere 2 çeşit hemoroid vardır. İç hemoroidler makatın genellikle görülemeyecek veya hissedilmeyecek kadar derin bir noktasındadır. Dış hemoroidler ise makatın dış çeperindeki derinin hemen altındadır.

Peki hemoroid hastalığı nasıl oluşur?

     Anal bölgede bulunan hemoroid kesecikleri bol miktarda kan damarı barındırır. Bu kan damarlarının duvarları artan basınca bağlı olarak bazen gerilerek o kadar genişler ki, damarlar daha da şişerek tahriş olurlar.

Bu şişme ve tahriş olmanın sonucunda da makatın dışına çıkarlar. Bu durum halk arasında basur veya mayasıl adıyla da bilinir.

İç hemoroidler; bulundukları bölgede acı reseptörü sayısının az olmasından dolayı genellikle ağrı ve acıya neden olmamaktadır. Dışkıda, klozette ya da tuvalet kağıdında görülen kan ile en çok kendini gösterir. Bunun haricinde hemoroidleri çevredeki diğer dokudan daha pembe renge sahip nemli yumrular olarak görmek de mümkündür.

iç hemoroid nedir

 

Dış hemoroidler; burada ise daha fazla ağrı algılayan sinir mevcut olduğu için dış hemoroid belirtileri arasında ağrı, kanama, kaşıntı ve şişlikler görülür.

Bazı hemoroid vakalarında bir kan pıhtısı nedeniyle hemoroid mor ya da mavi bir renk alabilir. Buna tromboz adı verilir. Bu durum ağrıya, kaşıntıya ve kanamaya neden olabilir. Pıhtı çözüldüğünde geriye bir kısım deri parçası kalabilir ve bu parça irrite olabilir.

dış hemoroid nedir

          Hemoroid Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

  Anal bölgede basıncın artışı kan damarlarını daha çok gerecek ve şişirecektir. Buna bağlı olarak kesecikler de büyüyecektir. Bu durum tuvalet yaparken fazla ıkınma sonucu, ağır bir cismi kaldırmaya ya da itmeye çalışırken zorlamayla, obezite nedeniyle vücudun ekstra ağırlık taşımasında, gebelik esnasında büyüyen bebeğin karın içindeki basıncı artırmasıyla, sürekli düşük lifli bir diyet takip ediliyorsa, egzersizden uzak bir hayat yaşanıyorsa, ya da makat aracılığıyla cinsel ilişkiye girildiğinde ortaya çıkabilir.

Çok uzun süreler boyunca pozisyon değiştirmeden ayakta duran ya da oturan kişiler de risk altındadır. Yine uzun süre boyunca geçmeyen ishal ya da kabızlık hemoroid olma riskini arttırmaktadır. Öksürme, hapşırma ya da kusma var olan hemoroidi kötüleştirebilir.

Sorularının cevapları için sayfaları ziyaret edebilirsiniz.