Hemoroid hastalığının tanısı nasıl konur? Hangi doktora görünmem gerek? Tedavi süreci nasıldır? Hastalık tekrarlar mı? Bunun gibi merak ettiğiniz soruları bu yazımızda cevaplamaya çalıştık.

             Hemoroidin ilk belirtileri genellikle anal bölgede ağrı, şişlik hissi, dışkıda kan görülmesi veya ele kitle kitle ile olmaktadır. Bu gibi durumlarda 1. basamak sağlık kuruluşlarına(halk sağlığı merkezleri, aile hekimleri) başvurulabilir. Fakat asıl olarak tanı koyacak olan Genel Cerrahi veya Gastroentereloji uzman hekimleri olacaktır.

Uzman hekime başvuran hastanın şikayetleri dikkatlice dinlendikten sonra yapılan anal muayene genellikle genç hastalarda tanı için genellikle yeterlidir. Rektal kanama şikayeti ile gelen hastalara rektoskopi önerilir. Kırk yaş ya da üstü kabızlık şikayeti ile gelen ve yapılan anal muayenesinde hemoroid saptanan tüm hastalarda kolonoskopik tetkik önerilmektedir. Her zaman altta yatan bir kalın barsak tümörü olmadığı ekarte edilmelidir. Unutulmamalıdır ki hemoroid tek başına kalın barsak kanserinin belirtisi olabilir.

Şimdi gelelim tedavisine

Kişinin hayat kalitesinin düşmesine neden olan hemoroid ilaçla, girişimsel tedavi yöntemleriyle ve/veya cerrahi operasyonla tedavi edilebilir.

hemoroid Hemothol Sprey

Hemoroid Evreleri Nedir? isimli yazımızda evrelerin neler olduğunu ve özelliklerini yazmıştık. Birinci ve ikinci evrede olan hemoroid vakaları için tercih edilen ilaçlı tedavi yöntemlerinde kortizon içerikli pomatlar, ağrıyı azaltmaya yönelik analjezik kremler, kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı diğer ilaçlar kullanılır. İlaçlara ek olarak, ılık suya oturma banyosu da önerebilir. Birinci ve hafif olan ikinci evre hemoroidlerde 10 ml Hemothol Sprey ile kimyasala ihtiyaç duymadan kesin çözüme ulaşabilirsiniz. İkinci ve üçüncü evrelerde 20 ml, 4. Evre içinse 30 ml yeterli olmaktadır.

Hemoroid tedavisinde cerrahi yöntemler

hemoroid skleroterapiGirişimsel tedavi yöntemlerinden biri olan skleroterapi, halk arasında iğne tedavisi olarak da bilinir. Skleroterapi yönteminde ilaç, direkt olarak hemoroid dokusunun içinde bulunan damarlara enjekte edilir.

 

 

 

 

 

 

hemoroid bant ligasyonu Bant ligasyonu ya da bantla boğma yönteminde tedavi birkaç seansta yapılır. Memenin boyun kısmı bantla boğularak hemoroidin düşmesi sağlanır.

 

 

 

 

 

hemoroid lazer operasyonu

Lazerle yakma tekniği de bir diğer girişimsel tedavi yöntemidir. Birkaç seansta yapılan lazerle tedavi yönteminde damar yumağının kapanması hedeflenir.

 

 

 

 

 

 

hemoroid cerrahisi

Cerrahi yöntemle tedavi sırasında hekim, longo metoduyla hemoroid dokusunu makatın iç kısmına çeker ve kan akımını keser. Böylece hemoroidlerin sönmesi sağlanır.

 

 

 

 

 

 

 

Peki hemoroid tekrarlar mı? Cerrahi operasyon olursam komplikasyonları nelerdir? Bu sorunun cevabı için linke tıklamanız yeterli :)