Bu yazımızda hemoroidin tekrarlaması nasıl çözülür? Hemoroid cerrahisi sonrası tekrarlama oranı nedir? Tamamen geçmesi neler yapılabilir? Sorularının yanıtlarını bulacaksınız.

Bilindiği üzere halk arasında basur veya mayasıl olarak da bilinen hemoroid, iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İç hemoroidler ise 4 evreye ayrılmaktadır. Tedavileri de yeri ve evresine göre çeşitlilik arz etmektedir. İlgili ayrıntılı bilgiler için Hemoroid Nedir? Hemoroid Evreleri Nelerdir? ve Hemoroid Tanısı Nasıl Konur ve Tedavi Süreci Nasıldır? İsimli yazılarımıza bakabilirsiniz.

Peki hemoroid tekrarlar mı?

hemoroidin tekrarlaması ve çözümü

İleri olmayan evrelerde hemoroidler doğal yöntemlerle veya kimyasal ilaçlarla iyileşebilmektedir. Fakat hemoroidin tekrarlaması oldukça olası. Yaşam tarzı değişikliklerine gidilmemesi, karın içi basıncı artıran sebeplerin devam etmesi veya devam etmekte olan kabızlık varsa tekrar tekrar hemoroidin tekrarlaması maalesef olası.

Doğal yöntemle veya ilaçlarla değil de ameliyat ile de hemoroid hastalığından kurtulabilirsiz. Fakat mevcut hemoroid ameliyatla düzeltilse bile hemoroidin tekrarlaması potansiyeli vardır. Ameliyat uygulanan hastalarda %1,5-15 arasında, ameliyat uygulanmayanlarda %10-50 oranında tekrarladığı (nüks) bilinmektedir. Nüks nedenleri arasında;

–    Ameliyat sırasında uygulanan cerrahi teknik,

–    Kabızlığın devam etmesi,

–    Beslenme alışkanlıklarının düzeltilmemesi sayılmaktadır.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası;

hemoroidin tekrarlaması ve cerrahi

Hemoroid ameliyat yöntemi hastaya özel olarak seçilir. Ameliyat ile tedaviden sonra bazı problemler ile sık karşılaşılabilir. Bunlar;

Makat bölgesinde ağrı: Çeşitli ağrı kesiciler ve morfin benzeri ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.

Makattan kanama: Dikişin veya zımbanın açılması veya enfeksiyona bağlı olarak görülebilir.

Geride meme kalması: Geride kalan küçük deri çıkıntıları hasta tarafından basur memesi olarak yorumlanabilir.

Kabızlık: Hastalar genellikle ameliyat sonrası dışkılama sırasında zorluk çekeceğine inanır ve dışkılamadan kaçınmaya çalışır. Ameliyat sonrası görülen fizyolojik dışkılama zorluğu 1-2 gün içinde geçer. Devam ederse dışkı gevşetici ilaçlar olarak adlandırılan laksatifler kullanılabilir.

Ektropion (whitehead deformitesi): Ameliyat sırasında rektumdan (bağırsağın anüs ile birleştiği bölge) fazla doku çıkartılması ve uygun tespit edilmemesi halinde makat dışında iyileşme görülür. Hastada mukuslu bir akıntı ile ciltte tahriş ve kaşıntı görülür.

Makat darlığı: İleri evre ve zor hemoroid olgularında görülebilir. Büyük hemoridlerin ameliyatında rektumun büyük kısmı çıkartılır veya makatın alt kısmına dikiş atılırsa yara iyileşmesinin ileri evrelerinde nedbeleşme ve darlık görülebilir.  Makatta darlık gelişirse ameliyattan 6-8 hafta sonra genişletme işlemi uygulanabilir.

Makat sarkmasının devam etmesi: Ameliyat ile yeterli doku çıkartılmaz makattan dışarı sarkan bir şişkinlik oluşabilir.

Makat çatlağı (anal fissür): Öncelikle tıbbi tedavi seçenekleri denenir, yanıt vermezse cerrahi ile düzeltilir. Anal fissür için detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

Makat fistülü anal fistül): Bazı olgularda makatta fistül oluşumuna rastlanabilir. Anal fistül için detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

Rektovajinal fistül: Kadın hastalarda makat ile vajen arasında bir kanal oluşarak vajenden dışkı gelebilir. Bunun nedeni genellikle makat kanalına yerleştirilen dikişin derinden geçmesi sonucu komşu olan vajeni de kapsamasıdır.

Sürekli ıkınma hissi (tenesmus): Makatta yabancı cisim veya dışkılamanın bitmemesi hissi ve makatta huzursuzluk şeklinde tarif edilir.

Bunlara ek olarak, yeterli dışkılama yapılamamasına bağlı dışkının taşlaşması (fekal impaksiyon), idrar sondasına bağlı idrar yolu enfeksiyonu, idrar yapma zorluğu ve dışkı, gaz kaçırma gibi sorunlar da basur ameliyatlarından sonra görülebilir.

Hemoroidin tekrarlaması hakkındaki yazımız bu kadar. Dilerseniz diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.