Oturma banyosu nedir? Oturma banyosu nelere iyi gelmektedir? Hemoroid(basur) için oturma banyosunun faydaları var mıdır? Anal fissür için faydalı mı? Bunun gibi sorularınızın cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz.

Hemoroid (basur), makat çatlağı (makat yırtığı, anal fissür), makat fistülü, makat apsesi, makat bezleri iltihabı, makat sarkması vb. sorunları veya ameliyatları sonrasında özellikle ağrıyı azaltmak ve ayrıca yara iyileşmesine katkıda bulunmak amacı ile hastalara oturma banyosu önerilmektedir. Oturma banyosu, sıklıkla leğen veya küvet içinde yapılırken, sadece bu amaçla geliştirilmiş ve klozet içine oturan özel plastik oturma küvetleri vardır.

oturma banyosu nasıl bir şey

Bu oturma küvetlerinin avantajı; hem gereksiz su tüketimini önlemeleri ve hem de hastanın çömelmesine gerek bırakmamalarıdır. Oturma banyosunu hastanın 15-20 dakika süre ile dirseğini yakmayacak ısıdaki ılık suyun içine oturarak ve günde 2-6 kez gerçekleştirmesi uygundur. Suyun kaynar düzeyde sıcak olması, makat bölgesinde ödem yaparak ağrıyı arttırabilir. Oturma banyosunun ısısının vücut ısısına yakın olarak 24o C ile 37o C arasında olması önerilir. Hastaların oturma banyosunu ne kadar sık yaparlarsa, o denli rahatladıkları gözlemlenmektedir.

Peki oturma banyosunda suyun içine ilaç koymaya gerek var mıdır? Bu çok sık olarak gündeme gelen bir konudur. Bazı oturma banyolarının içine alkollü solüsyonlar, iyotlu solüsyonlar, soda veya tuz eklenmesini öneren hekimler vardır. Alkollü solüsyonlar bazı mikropların orada sabit kalmasına ve iyotlu solüsyonlar ise yara iyileşmesinin gecikmesine neden olabilirler. En pratik olan, ılık çeşme suyu ile oturma banyosunu gerçekleştirmektir. Ayrıca bazı şifalı bitkiler ile oturma banyonuzu aromalı ve daha faydalı hale getirebilirsiniz.

oturma banyosuna ne konulur

Epsom tuzu: Magnezyum sülfat olarak da bilinen bu tuz, zengin minerallerle kan dolaşımını ve iyileşmeyi destekler. Epsom tuzunuz yoksa mineral bakımından zengin deniz tuzu da kullanabilirsiniz.

Cadıfındığı (witch hazel): Ülkemizde pek kolay bulunan bir bitki olmasa da, güçlü bir antienflamatuar olarak etki eden bu bitkinin özellikle hemeroid tedavisinde çok etkili olduğu biliniyor. Doğum sonrası iyileşmeyi desteklemek için de kullanılır.

Karakafes kökü ve aynısefa: Yaraların iyileşmesinde çok etkili olan bu iki bitki hemeroid ve doğum sonrası perine yaraları durumunda faydalıdır.

Lavanta: Hoş kokusuyla rahatlatıcı etki sağlarken antibakteriyel özellikleri ile perine bölgesinin arındırılmasına ve ağrıların azaltılmasına da yardımcı olur. Lavanta bitkisi yerine dört-beş damla doğal lavanta uçucu yağı da kullanabilirisniz.

Çay ağacı yağı: Sıcak suya damlatacağınız dört-beş damla çay ağacı yağı, doğal bir antiseptik görevi görür, mikropların ve mantarların azalmasına yardımcı olur.

Gelelim oturma banyosu sonrasında nelere dikkat edilmeli sorusuna

Makat bölgesinde dışkı artıklarının birikmesi, makatta huzursuzluk ve makat kaşıntısına neden olabilir. Makat bölgesini ılık su ile sabah ve akşam yıkamak (taharetlenme) ve böylelikle ter ve dışkı artıklarından bölgeyi arındırmak gerekir. Oturma banyosu sonrasında, pişik (anal dermatit) oluşmasını önlemek amacı ile, nemli bir bez, havlu veya saç kurutma makinesi ile ılık ısıda makat bölgesini kurutmak yararlı olur. Normal tuvalet kağıdı kullanımından ve makat bölgesinde kaşınan bölgeye hoyrat sürtünme hareketlerinden kaçınmak gerekir. Her işlemden sonra enfeksiyondan korunmak için, küvetin içi güzel bir şekilde temizlenmelidir. Bazı kişilerde 10 dakikadan fazla oturma banyosundan oturunca baş dönmesi olabilmektedir, bu nedenle özellikle ilk uygulamalarda hastaya ikinci bir kişinin refakat etmesi yararlı olacaktır.

Oturma banyosu ne tür sorunlara yol açabilir?

  • Aşırı sıcak ve buharalar çıkan su ile oturma banyosu yapanlarda makat bölgesinde ödem, su toplaması (bül) ve yanıklar gelişebilmektedir ve makat ağrısının artmasına neden olmaktadır.
  • Çok soğuk su ile yapılan banyolar ise, makat kaslarındaki spazmı arttırarak ağrıya neden olabilir.
  • Makat bölgesindeki Herpes enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir.

Makat bölgesi hastalıklarında denize girmenin etkisi nedir?

oturma banyosu ve deniz suyu

Makat bölgesi hastalıklarında denize girmek çok olumlu katkılar sağlar ve yara iyileşmesini belirgin şekilde hızlandırır. Bu nedenle, özellikle yaz aylarında, makat ameliyatı olan hastaların denize girmesi ve uzun süreli kalması yararlı olacaktır. Ancak, fazla soğuk deniz suyunun makatta ani kasılma (spazm) yaparak, ağrıyı arttıracağını bilmekte yarar var. Denize girme imkanı olmayan hastaların havuza girmesi söz konusu olabilir.

Makat bölgesi ameliyatları sonrasında hastaların havuza veya denize girmesi sonrasında hastaların çok büyük bir bölümü yaranın mikrop kapacağı endişesi taşırlar. Denizdeki tuzlu suyun yara iyileştirici etkisi yadsınamaz ve zaten bol miktarda mikrop içeren ve vücudun en kirli bölgelerinden birisi olan makat bölgesinin güçlü bir antiseptik olan klor içeren havuz suyu veya deniz suyundan mikrop kapması söz konusu olmayacaktır.

Oturma banyosu hakkındaki yazımız bu kadar. Dilerseniz diğer yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz